Europejskie paliwo
Europejskie paliwo
Uprawa roślin przemysłowych na pustych polach oferuje wiele korzyści, ale brytyjscy farmerzy stawiają warunki. Będą hodować nowe rośliny o ile otrzymają subsydia.
Tego roku odwiedzający W ielką Brytanię zostali zaskoczeni egzotycznymi zmianami w krajobrazie. Miejsce jęczmienia i żyta zastąpiły niebieskie kwiaty lnu i dywany fiołkowe siemienia lnianego. Ziele konopi indyjskich osiągało w ysokość człowieka. Na polach bujnie rosły topole i w ierzby.
Nadchodzą zmiany dla farmerów W spólnoty Europejskiej -- podaje listopadowy New Scientist. Następuje odwrót od tradycyjnych upraw w kierunku roślin przemysłowych przeznaczonych głównie na produkcję naturalnego ekologicznego paliwa.
Od lat 70. EWG w swej polityce rolnej płaci rolnikom ceny gwarantowane za podstawowe uprawy żywnościowe i to nie było dla nich zachętą, aby uprawiali coś innego. O d 1983 r. rolnicy europejscy dostarczali więcej płodów niż wynikało to z zapotrzebowania W spólnoty. Zachodnie rządy, szczególnie USA oponowały przeciw takim subsydiom, uważając to za dumping, który ich rolnikom przynosi obniżkę cen. Zewnętrzne i wewnętrzne naciski na zredukowanie nadwyżek żywności zmusiły W spólnotę do nałożenia ostrzejszych reżimów ilościowych produkcji i obniżenia cen gwarantowanych. W 1988 r. W spólnota zaoferowała kompensujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta