Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy i demokracja

26 listopada 1993 | Świat | KJ

Zwolennicy hitleryzmu nadal podpalają domy cudzoziemców

Niemcy i demokracja

Demokracja tworzy najlepszy ze światów, dopóki nie grożą jej demony. Gdy jednak na murach miast, na transparentach wznoszonych ponad głowami demonstrantów, obok pokojowej flagi Europy (dwanaście gwiazdek na błękitnym tle -- flaga Unii Europejskiej) coraz częściej pojawia się również hakenkreuz, a zwolennicy hitleryzmu nadal podpalają domy cudzoziemców, państwo prawa okazuje się bezradne. Pomysły, które w swej bezsilności zgłaszają "dobrzy" ludzie, aby obłaskawić potwora powracającego z wojny przegranej 50 lat temu, są najczęściej niewystarczające, niekiedy wręcz ryzykowne.

Oto na koszt rządu RFN, a częściowo z pieniędzy przeznaczonych na zasiedlenie w Niemczech emigrantów żydowskich z terenów byłego Związku Radzieckiego, 21 prawicowych ekstremistów z Drezna odbyło w październiku 10-dniową wycieczkę do Izraela (koszt na osobę 2500 DM) . Inicjatorem podróży był drezdeński pełnomocnik do spraw cudzoziemców pani Marita Schieferdecker-Adolph. Konsul generalny Izraela w Berlinie Mordechay Levy zgłosił w obec tej inicjatywy od razu zastrzeżenia, a saksoński minister kultury W olfang Nowak określił pomysł jako wręcz obłąkańczy.

Partie demokratyczne tracą wyborców

Obie największe partie:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament