Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie szkoły niepublicznej

26 listopada 1993 | Kraj | KK

Jeśli chcemy, aby następne pokolenia polskich obywateli czuły się w Polsce ludźmi wolnymi i odpowiedzialnymi, biorącymi swój los we własne ręce, a nie czekającymi biernie na wsparcie i pomoc, to powinny te młode pokolenia samodzielności, wolności, odpowiedzialności uczyć się we własnej szkole.

W obronie szkoły niepublicznej

Katarzyna Knoch-Tryba, Bożena Pawlak

W swoim exposé premier Waldemar Pawlak zapowiedział traktowanie oświaty jako ważnej narodowej inwestycji. Jednakże nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak ta narodowa inwestycja ma przebiegać. Należy zadać sobie dzisiaj pytanie, po co kształcimy, co chcemy poprzez funkcjonowanie systemu oświaty osiągnąć. Jeśli obowiązek szkolny ma funkcjonować bez udzielenia odpowiedzi na te pytania, to może należy za Unią Polityki Realnej prowokacyjnie wnosić o zlikwidowanie go.

W prowadzenie demokracji w naszym kraju prowadzić musi do decentralizacji państwa, a tym samym systemu oświaty. Jeśli lokalna rzeczywistość jest różna w różnych regionach kraju, to szkoła nie powinna już udawać, że w szędzie jest taka sama. O becnie konieczne jest dostosowanie oferty programowj szkół do potrzeb lokalnego środowiska, do poziomu intelektualnego i zainteresowań konkretnych uczniów, stworzenie im szansy pełnego rozwoju ich możliwości i zdolności. Najlepiej potrzeby, możliwości i zainteresowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament