Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwiazdy płowieją

26 listopada 1993 | Nauka i Technika | KK

Gwiazdy płowieją

Po latach rozkoszowania się -- aż do zachłyśnięcia -- kosmosem, Rosjanie nabrali wody w usta. Za sobą mają piękne lata epopei kosmicznej, ale rzeczywistość to topniejące imperium, w którym toną marzenia o kosmicznym eldorado. Stacja orbitalna "Mir" wynajmowana jest zgłaszającym się chętnym, za pobyt na niej dwojga swoich kosmonautów Francja zapłaci 160 milionów franków.

Na kosmodromie Bajkonur szwankuje zaopatrzenie, brakuje w ody pitnej, szykują się zwolnienia tysięcy pracowników. Dziennikarze z Zachodu mają de facto swobodny dostęp do kosmodromu, za asystowanie przy w ystrzeliwaniu rakiety płacą 3000 dolarów, za zwiedzanie centrum dowodzenia lotami -- 600 dolarów. Business is business. Właśnie tak rozumują pracownicy sławnego Miasteczka Gwiezdnego, skoro zorganizowali strajk, mają dosyć w ysyłania ich w przestrzeń międzyplanetarną za 1000 rubli miesięcznie, podczas gdy baton czekoladowy kosztuje 300 rubli.

Miasteczko Gwiezdne, dawniej wieś Szelkowo, 40 km na północny wschód od Moskwy, trochę w ioska, a trochę koszary, tam w yznaczono miejsce pobytu wszystkim kosmonautom, odmłodych, początkujących, do weteranów. Francuska dziennikarka przeprowadziła w ywiady z czterema:

Herman Stiepanowicz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament