Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć w ładzy we Włoszech

26 listopada 1993 | Ekonomia | AF

Agnelli i sieć w ładzy we Włoszech

A gnelli objął Fiata, który był wielokrotnie większy i potężniejszy od firmy, pozostawionej przez jego dziadka. Gdy senator zmarł pod koniec 1945 r. , Fiat produkował rocznie 3260 samochodów. W 1966 r. , każdego roboczego dnia Fiat wytwarzał ich dużo więcej. Były też istotne różnice w stylu działania. Dziadek Gianniego był twardym i bezwzględnym służbistą, szorstko odnoszącym się do podwładnych, o paternalistycznej postawie, w pełni odzwierciedlanej przez profesora Vallettę. Gianni zaś był czarujący i swobodny, wielojęzyczny i kosmopolityczny, nawet o pewnych cechach dyplomaty. To nic, że jeden z dawnych konsultantów Fiata dość sarkastycznie opisał go jako "inteligentnego i niezwykle zajmującego, lecz raczej bez kręgosłupa, raczej bez charakteru". Jest to ocena niesprawiedliwa, chociaż podzielana zarówno przez jego przyjaciół, jak i wrogów.

Eugenio Scalfari, w ybitny wydawca rzymskiej gazety "La Repubblica", nazwał go kiedyś "mecenasem z pianki i bitej śmietany", sugerując, że w trudnej sytuacji brak mu silnej w oli i decyzji. A by mu oddać sprawiedliwość, trzeba powiedzieć, że w jego karierze po 1966 r. występowały też przypadki, kiedy w ykazywał silną w olę i determinację, obok słabości i niezdecydowania.

Stary senator z pewnością nie był czułostkowy, ale miał poczucie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament