Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

26 listopada 1993 | Gazeta | TT

Informacje

W Polsce bez zmian

Na świecie ropa najtańsza od pięciu lat

Obradujący w Wiedniu ministrowie nafty krajów należących do OPEC postanowili utrzymać wydobycie kartelu na dotychczasowym poziomie 24, 52 mln baryłek ropy dziennie. Ta zaskakująca decyzja spowodowała dalszy gwałtowny spadek cen ropy naftowej na świecie.

W czwartek za baryłkę ropy Brent płacono w Londynie tylko 14, 18 dolarów, o 1 USD mniej niż w środę wieczorem, najmniej od jesieni 1988 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ropa staniała o 33 proc. , a uwzględniając wskaźnik inflacji jest ona obecnie najtańsza od początku lat 70.

Decyzja ministrów krajów należących do O PEC spowodowała panikę na rynkach paliwowych. Jak stwierdził Mahdi Vaarzi z domu maklerskiego Kleinwort Benson: "weszliśmy obecnie na tereny nieznane i nikt nie jest w stanie przewidzieć, na jakim poziomie ceny ropy ustabilizują się". Decyzji OPEC można by bronić twierdzeniem, że zimą zawsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament