Biznes na Cyprze mniej opłacalny
Najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2013 r. zostanie zlikwidowane zwolnienie z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych przez zakład położony na Cyprze. Jego dalsze utrzymywanie często przestanie się opłacać
Cypr był dotychczas postrzegany przez polskich przedsiębiorców jako kraj wyjątkowo atrakcyjny z perspektywy opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. W umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej 4 czerwca 1992 r. między Polską a Cyprem można bowiem znaleźć wiele korzystnych regulacji. Wygląda jednak na to, że to pozytywne postrzeganie Cypru się zmieni.
To dlatego, że 22 marca 2012 r. został podpisany protokół wprowadzający zmiany do tej umowy. Najistotniejsze z nich to: obniżenie stawek podatku u źródła w odniesieniu do dywidend i odsetek, wprowadzenie zasady opodatkowania dochodów dyrektorów w miejscu ich zamieszkania oraz przede wszystkim likwidacja klauzuli tax sparing (tzw. fikcyjnego zaliczenia podatku).
W konsekwencji doprowadzi to do likwidacji preferencyjnego opodatkowania dywidend, które polskie osoby fizyczne otrzymywały z kontrolowanych przez siebie spółek mających siedzibę na Cyprze.
Jakie więc będą konsekwencje ratyfikacji protokołu dla przedsiębiorców z Polski, którzy w sposób bezpośredni prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Cypru i nie ograniczają jej wyłącznie do działalności o charakterze holdingowym, tj. do posiadania udziałów w cypryjskich spółkach kapitałowych?
Jak jest teraz
Zgodnie z obecnym brzmieniem umowy zyski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta