Polska firma na niemieckim rynku
Mimo że siedziba statutowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) musi być na terenie Niemiec, to można przenieść jej oficjalne biuro za granicę, na przykład do Polski
Jedną z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu w Niemczech pozostaje od czasów Wilhelma II spółka z o.o. – Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH).
W niemieckich sądach tych spółek obecnie jest zarejestrowanych około pół miliona. Wszystkich spółek osobowych razem wziętych jest dwa razy mniej, a spółki akcyjne nawet nie zajmują 10 tys. akt w sądach rejestracyjnych za Odrą.
Również dla polskich przedsiębiorców, działających na niemieckim rynku lub noszących się z takim zamiarem ta forma prawna jest atrakcyjna. Do tego przyczyniają się również ułatwienia, które od 1 maja tego roku dotyczą niemieckich podmiotów prawnych, zatrudniających polskich pracobiorców.
To był wzór
Ustawa o GmbH (GmbHG) obchodzi swoją 120. rocznicę. GmbHG jest najstarszym uregulowaniem spółki z o.o., na którym wzorowali się inni prawodawcy na całym świecie, między innymi polski w 1919 r., 1934 r. oraz 2000 r. Mimo że GmbHG przetrwał od czasów cesarstwa, uległ wielu zmianom.
Najdalej idące zmiany weszły w życie jesienią 2008 r., kiedy niemiecki prawodawca po wieloletniej dyskusji nad unowocześnieniem GmbH wydał akt prawny, którego pełna nazwa brzmi „ustawa o modernizacji prawa o spółce z o.o. i o zwalczaniu nadużyć” (MoMiG).
Trzy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta