Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodu

22 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Jeśli opóźnienie w wykonaniu usługi wystąpi mimo zachowania przez przedsiębiorcę należytej staranności, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie ma on prawo uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego

- Nasza spółka z o.o. świadczy usługi budowlane. Prawdopodobnie nie zdążymy wykonać prac zgodnie z harmonogramem. Oznaczać to będzie konieczność zapłaty kary umownej. Czy będziemy mogli zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Przepis ten nie wyklucza więc z kosztów podatkowych kar umownych, które muszą zostać wypłacone ze względu na spóźnienie w wykonaniu usług. Aby było to możliwe, musi być jednak spełniona definicja kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9264

Wydanie: 9264

Spis treści
Zamów abonament