Izba skarbowa nie może nałożyć podatku wyższego niż urząd
Zdarza się, że po wznowieniu postępowania organ odwoławczy, uchylając swoją decyzję, wydaje jednocześnie nową, mniej korzystną niż rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Tymczasem jest to naruszenie zakazu reformationis in peius
Po wydaniu przez organ odwoławczy decyzji ostatecznej czasem wychodzą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji (nieznane organowi odwoławczemu). Może się na przykład okazać, że podatnik odliczył VAT na podstawie tzw. fikcyjnych faktur.
Bywa, że nie chodzi o kwoty małe, lecz rzędu kilkuset tysięcy lub kilku milionów złotych zawyżonego odliczenia VAT. Trudno zatem się dziwić, że organy podatkowe starają się za wszelką cenę odzyskać dla budżetu państwa wyłudzony podatek.
Nowa decyzja
Zasadą jest, że w razie stwierdzenia istnienia przesłanek do wznowienia postępowania organ podatkowy, na podstawie art. 245 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej (dalej op), wydaje decyzję, w której uchyla w całości lub w części decyzję dotychczasową i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy lub umarza postępowanie w sprawie.
Gdyby więc zawyżenie kwoty podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta