Lekarstwo na AIDS
Najbardziej zagrożeni infekcją są ludzie młodzi, w wieku 18--29 lat
Lekarstwo na AIDS
Od kilku lat 1 grudnia obchodzony jest jako międzynarodowy dzień walki z AIDS, ale po raz pierwszy specjaliści mogą oznajmić światu pocieszające wieści: życie niektórych pacjentów, cierpiących na tę wyjątkowo groźną chorobę, można wydłużyć. Nadal nie ma sposobu, by ich uratować. Pojawiła się jednak nadzieja, że AIDS, podobnie jak dawniej cukrzyca, przestanie być wyrokiem śmierci, a stanie się kolejnym schorzeniem przewlekłym. Z pewnością wielu zarażonym osobom skróci życie, ale nie będzie go przedwcześnie odbierać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że po 15 latach od ogłoszenia wybuchu nowej epidemii, chorych było już co najmniej 4, 5 mln ludzi, z tego 90 proc. miało nie więcej niż 49 lat. Gdy się zarazili, mieli zaledwie trzydzieści kilka lat.
W Polsce wirusem HIV zainfekowanych jest co najmniej 12--15 tys. osób, głównie narkomanów (70 proc. ). Zmarło ponad 250 chorych, na ogół w średnim wieku, ale szczyt zachorowań wciąż jest dopiero przed nami. Jak pokazują doświadczenia w innych krajach, zawsze przychodzi on z kilkuletnim opóźnieniem, a liczba chorych jest wprost proporcjonalna do zaniedbań w profilaktyce. Bo mimo postępu badań jest ona najskuteczniejszą metodą walki z AIDS. I tak będzie jeszcze przez wiele lat. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta