Odpowiedzi na listy
Odpowiedzi na listy
Krzysztof S. , Częstochowa
Uproszczony, szczególny sposób ustalania wartości początkowej budynków mieszkalnych i mieszkań dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych przewidziany § 3 ust. 9 rozporządzenia ministra finansów z 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. nr 7, poz. 34 ze zm. ) dotyczy mieszkań i budynków mieszkalnych bez względu na czas, w którym zostały wybudowane, a więc również domów i mieszkań sprzed 1939 r.
Odnosi się on wyłącznie do mieszkań i budynków mieszkalnych (nie dotyczy lokali użytkowych) . Stosować tę metodę wolno tylko podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych (np. spółki z o. onie mogą z niej korzystać) .
Podatnicy mogą ustalać wartość początkową budynków mieszkalnych lub mieszkań, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej w działalności gospodarczej powierzchni użytkowej budynku lub lokalu i pewnej, zmieniającej się kwoty. Początkowo ustalono ją na 681 zł za mkw. Wskazana kwota podlega aktualizacji przy zastosowaniu współczynnika przeliczeniowego dla budynków nabytych (wytworzonych) w II półroczu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta