Trudne nauczanie
Kościół o moralności seksualnej
Trudne nauczanie
Ewa K. Czaczkowska
W żadnej chyba innej dziedzinie nauczania Kościoła nie ma tak dużej rozbieżności między oficjalną nauką a postępowaniem wiernych albo tylko ich aprobatą dla innych zachowań -- o czym świadczą badania -- jak w przypadku etyki seksualnej. Katolicka moralność seksualna, trudna i wymagająca, za pontyfikatu Jana Pawła II została w pełni potwierdzona. I na nic zdają się w tej mierze reformatorskie postulaty wewnątrz Kościoła, a czasem nawet samych duchownych.
Wydaje się, że oprócz rozbieżności: nauka -- praktyka, istnieje także inna sprzeczność. Kościół w sprawach moralnych nie koncentruje się na seksualności, gdy tymczasem stanowisko Kościoła wobec seksualizmu, wszystkiego, co wiąże się z płciowością człowieka, wzbudza duże zainteresowanie wiernych, a także mediów. W praktycznym nauczaniu Kościoła, tym słyszanym z ambon podczas coniedzielnych mszy, w wezwaniach do wierności Chrystusowi i jego przykazaniom stosunkowo rzadko pojawia się szóste przykazanie -- "nie cudzołóż". Dotyczy ono nie tylko niewierności małżeńskiej, ale zgodnie z tradycją Kościoła całej sfery płciowości człowieka. "Nie cudzołóż" jest co najwyżej tematem na kazanie o wierności małżeńskiej. Jednakże etyce seksualnej Kościół poświęcił co najmniej kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta