Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre konsekwencje dla podatnika

30 listopada 1996 | Prawo | JK

Sporny art. 33

Niektóre konsekwencje dla podatnika

Juliusz Kamiński

Tematem jednego z wywiadów prof. W. Modzelewskiego opublikowanego w "Rzeczpospolitej" z 22--23 czerwca 1996 r. ("Wszystko o VAT") były konsekwencje dla podatnika podatku od towarów i usług zastosowania art. 33 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm. ; dalej w skrócie: ustawa) . Szczególnie niezrozumiała (wręcz błędna) jest jedna ztez zawartych w tym wywiadzie, dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z kwotą należnego VAT powstałą w efekcie zaistnienia jednej z okoliczności przewidzianych w art. 33 ustawy.

Aby dla czytelnika w pełni zrozumiała była różnica poglądów dotycząca prawa do odliczenia we wspomnianej sytuacji, konieczne jest krótkie przypomnienie zasady wyrażonej w art. 33 ustawy. Otóż w myśl tego artykułu osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawiając fakturę lub rachunek uproszczony, w którym wykaże podatek, jest obowiązana do jego zapłaty, także gdy:

1) dana sprzedaż nie jest objęta obowiązkiem podatkowym, albo

2) dana sprzedaż została zwolniona od podatku, lub

3) wykazana kwota podatku jest wyższa od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 926

Spis treści
Zamów abonament