Umrzeć godnie znaczy nie cierpieć
Co roku w Holandii odbiera się życie blisko dwóm tysiącom chorych. Najwięcej śmiercionośnych zabiegów wykonują lekarze domowi
Umrzeć godnie znaczy nie cierpieć
Małgorzata Bos-Karczewska z Hagi
Holandia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie dokonuje się eutanazji. W 1995 roku zarejestrowano 1532 przypadki odebrania życia choremu. Holendrzy, powołując się na pozytywną wizję człowieka, twierdzą, że mają prawo do decydowania o własnej śmierci.
Wysoka cena
62-letnia pani Serviens, cierpiąca na chorobę Huntingtona, musiała trzy lata walczyć o eutanazję. Na początku choroby próbowała popełnić samobójstwo. Potem za pośrednictwem córki starała się przekonać szpital, lekarzy, że spełnia wszystkie warunki, w których eutanazja jest dozwolona. 27 lutego tego roku odeszła z tego świata po otrzymaniu zastrzyku morfiny, w otoczeniu rodziny, przy dźwiękach ulubionej muzyki. -- Matka była odprężona, z jej twarzy emanowała radość -- mówi córka. -- W końcu została wyzwolona po siedmiu latach walki z nieuleczalną chorobą. Ja zapłaciłam za spełnienie życzenia matki wysoką cenę: utraciłam trzy siostry.
W liberalnej Holandii o eutanazji mówi się i pisze bez skrępowania, pomimo że prawo uznaje zadawanie "śmierci na życzenie" za przestępstwo. Politycy stoją od lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta