Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra atutami

30 listopada 1996 | Plus Minus | CB

Wody i wzgórza miast poruszają wyobraźnię

Gra atutami

Czesław Bielecki

Książka "Gra w miasto" ma być jak miasto, jest podobnie nieskończona. Mapa jej treści przybrała kształt pięciu placów otoczonych zabudową rozdziałów. W grze w miasto szukamy formy dla instytucji i konwencji, stanowionych przez społeczeństwo. W grze z autorem czytelnik ma już pełną swobodę.

Każdy, kto uczestniczył w demonstracji ulicznej, rozumie, że są momenty, które zmieniają miasto w teatr. Zdarzenia układają się wówczas w sceny, dla których domy są dekoracjami. Socrealiści (i ich zachodni naśladowcy -- poputczycy) nigdy nie przypuszczali, jakie antykomunistyczne demonstracje będą przesuwać się na tle zaprojektowanym dla reżimowych pochodów. Były to doprawdy demonstracje narodowe w formie i antysocjalistyczne w treści.

Starówka warszawska,

odbudowana po powstaniu 1944, przerodziła się w teatr walk ulicznych 3 maja 1982 roku. Każdy, kto brał wówczas udział w solidarnym pochodzie, wie, jak scena miejska zobowiązuje aktorów do historycznych gestów. Dzisiaj ten sam Rynek Staromiejski jest miejscem spokojnych spacerów. Gdy zimą 1990 roku w wielonarodowym tłumie demonstrowaliśmy przed Pałacem Zimowym w Leningradzie podczas zorganizowanej przez Polaków Konferencji Praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 926

Spis treści
Zamów abonament