Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysiedlenie, przesiedlenie, wygnanie

30 listopada 1996 | Plus Minus | KT

W czterech wielkich deportacjach 1940 i 1941 r. z przyłączonych do Związku Sowieckiego ziem wschodnich RP deportowano 320--330 tys. obywateli polskich

Wysiedlenie, przesiedlenie, wygnanie

Szacuje się, że dziś około 50 milionów ludzi na świecie z powodu prześladowań, lub w obawie przed nimi, musiało opuścić strony ojczyste.

Autorzy "Utraconej ojczyzny" poruszyli kwestię wojennych i powojennych przemieszczeń Polaków i Niemców (częściowo także Ukraińców) . Książka jest plonem sesji naukowej zorganizowanej przez poznański Instytut Zachodni. Uczestniczyli w niej historycy, socjologowie, historycy literatury z Polski, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Międzynarodowa obsada i interdyscyplinarny charakter zamieszczonych opracowań sprawił, że na kwestię przesiedleń spojrzeć można było z różnych punktów widzenia. Tom składa się z 12 arykułów. Nie do uniknięcia były pewne powtórki. Zauważyć można również rozbieżności między poszczególnymi tekstami, i to nie tylko interpretacyjne, ale odnoszące się także do sfery faktów.

Najwięcej kontrowersji

wzbudziły dwie kwestie: rozmiary poszczególnych przemieszczeń ludności oraz problemy terminologiczne. Redaktorzy tomu (słusznie) nie niwelowali tych różnic. Ich intencją było udokumentowanie owych rozbieżności, a przez to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 926

Spis treści
Zamów abonament