Tydzień na rynku świadectw udziałowych
Tydzień na rynku świadectw udziałowych
Śmiało można stwierdzić, że sukcesem zakończyła się dystrybucja powszechnych świadectw udziałowych na rynku pierwotnym. W sumie w okienkach PKO BP papiery te odebrało ok. 95 proc. uprawnionych. Kolejnym etapem programu jest złożenie prospektów emisyjnych poszczególnych funduszy inwestycyjnych do Komisji Papierów Wartościowych, a następnie zamiana świadectw na akcje tych funduszy. Aby do tego doszło, potrzebna jest jeszcze pełna dematerializacja PŚU. Najprawdopodobniej wymiana świadectw na akcje nastąpi w połowie przyszłego roku.
Na rynku wtórnym pierwszy tydzień po zakończeniu dystrybucji upłynął dosyć spokojnie. Na warszawskiej giełdzie w systemie jednolitego kursu dnia ceny tych papierów uległy niewielkiej obniżce. Tydzień zamknął się na poziomie 148 zł za świadectwo, podczas gdy w poprzedni piątek kurs PŚU wynosił 156, 50 zł. Można postawić tezę, że ostatnie sesje miały charakter korekcyjny w stosunku do tygodnia poprzedniego, w którym kurs PŚU systematycznie rósł. Nie potwierdza tylko tego wolumen obrotów, który przynajmniej teoretycznie powinien spadać wraz ze zniżką kursu. Przez ostatnich pięć sesji na fixingu właściciela zmieniło 43, 8 tys. papierów, podczas gdy poprzednio wolumen wyniósł 45, 1 tys.
Na identycznym poziomie jak na fixingu zamknął się tydzień w systemie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta