Polski dworek pod Paryżem
Kiedy zobaczymy telewizyjny film Adama Kuczyńskiego o "Kulturze"
Polski dworek pod Paryżem
Andrzej Kaczyński
-- Wszystkie inne polskie pisma na obczyźnie były robione dla emigracji. "Kultura" była robiona dla Polski -- powiada Leszek Kołakowski w filmie telewizyjnym "Tratwa >>Kultury<<". -- Powinniśmy byli "Kulturą" bardziej się przejąć -- zauważa Zdzisław Najder. -- Dom "Kultury" to takie polskie Sevres, gdzie przechowuje się wzorzec metra; w Maisons-Laffitte, także pod Paryżem, przechował się wzorzec polskości -- mówi Czesław Bielecki.
O "Kulturze", "Zeszytach Historycznych", Instytucie Literackim, Jerzym Giedroycu i tej garstce ludzi, którzy od kilkudziesięciu lat współpracują z Redaktorem, wypowiada się w filmie -- jeżeli nikogo nie przeoczyłem -- pięćdziesiąt osób. Przyjaciół, autorów, współpracowników "Kultury", ale przede wszystkim jej dłużników. Film Adama Kuczyńskiego różni się od innych poświęconych dziełu Maisons--Laffitte dokumentów tym, że mówią o nim nie ci, którzy je tworzyli (wyjąwszy kilka kwestii Zofii Herzowej i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także Czesława Miłosza, który jednak formalnie nigdy do zespołu redakcyjnego nie należał) , ale dla których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta