Sądy akceptują drukowanie e-faktur
Sprzedawca może umówić się z kontrahentem, że będzie wysyłał faktury e-mailem, aby tamten je wydrukował. Taki dokument daje prawo do odliczenia VAT. Było tak także przed zmianą przepisów, która obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.
Aneta Saramak
Aleksandra Michalska
W dobie wszechobecnej komputeryzacji coraz powszechniejsze staje się wystawianie i przesyłanie kontrahentom faktur w formie elektronicznej. Firmy często posługują się już elektronicznymi systemami księgowymi, które pozwalają na elektroniczne generowanie faktur i przesyłanie ich do kontrahentów przy użyciu poczty elektronicznej.
Wychodząc naprzeciw uregulowaniom dyrektywy Rady 2010/45/UE z 13 lipca 2010 r., Ministerstwo Finansów postanowiło zliberalizować standardy przesyłania i przechowywania faktur, W efekcie spowodowało to, że od początku 2011 r. odbiorcy faktur mają dowolność w zakresie sposobu ich przechowywania.
Odbiorca, który zdecyduje się na wydrukowanie i przechowywanie otrzymanych faktur w formie papierowej, będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego, określonego na tych fakturach na równi z nabywcą przechowującym je w formie elektronicznej.
Co jednak w przypadku, gdy odbiorca zdecydował się na drukowanie faktur przesyłanych mu w formie elektronicznej w stanie prawnym poprzedzającym wejście w życie zliberalizowanych przepisów?
Zgodnie z aktualnie kształtującą się linią orzeczniczą, której potwierdzeniem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 czerwca 2012 r. (I FSK 1544/11), w takiej sytuacji kontrahent również ma prawo do odliczenia VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta