Jak zagwarantować sobie zapłacenie ustalonej ceny wydanego towaru
Jednym ze sposobów zabezpieczenia zapłaty należności przy umowach sprzedaży rzeczy ruchomych jest zastrzeżenie przez sprzedawcę ich własności
Ten typ zabezpieczenia stosowany jest przy transakcjach, w których sprzedawca udziela kupującemu odroczonego terminu płatności i wydaje mu towar przed zapłatą ceny.
W takich wypadkach, jeżeli własność nie zostałaby przez sprzedawcę zastrzeżona, kupujący stałby się właścicielem towaru już z chwilą objęcia go w posiadanie i pozostawałby jego właścicielem nawet mimo niezapłacenia ceny. Zastrzeżenie własności zabezpiecza zatem zapłatę ceny poprzez powiązanie momentu przejścia własności rzeczy na kupującego z momentem całkowitej zapłaty jej ceny.
W teorii zastrzeżenie własności rzeczy wydaje się bardzo skutecznym mechanizmem zabezpieczenia interesów sprzedawcy. Następuje bowiem zawarcie umowy sprzedaży i wydanie rzeczy kupującemu, lecz sprzedawca nie traci jej własności dopóty, dopóki cena nie zostanie zapłacona. W praktyce jednak instytucja ta wywołuje wiele wątpliwości.
Jakie mogą być skutki
Zastrzeżenie własności jest jedną z dodatkowych klauzul przy umowie sprzedaży. Normują ją przepisy kodeksu cywilnego, tj. art. 589 k.c., który stanowi, że, jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej, aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej oznacza zatem, że sprzedawca, co do zasady, pozostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta