Odpowiedzialność menedżerów wymaga racjonalności
Rozróżnienie zawinienia i bezprawności zachowania członka zarządu jest gwarancją racjonalnego i sprawiedliwego stosowania przepisów dotyczących odpowiedzialności menedżerów – uważa adwokat kierująca Zespołem Sporów Korporacyjnych w kancelarii Salans
W artykule „Za co odpowiadają zarządzający spółkami kapitałowymi?" („Rz" z 26.06.2012 r.) A. Opalski i K. Oplustil postulują traktowanie niedochowania należytej staranności wymaganej od członka zarządu jako naruszenia przepisu prawa (art. 293 § 2 k.s.h. i art. 483 § 2 k.s.h.) skutkującego uznaniem, że jego zachowanie jest bezprawne i – w konsekwencji – pociągnięciem go do odpowiedzialności odszkodowawczej.
Autorzy ci, utożsamiając przesłanki odpowiedzialności w postaci zawinienia i bezprawności, tylko pozornie jednak racjonalizują stosowanie – ich zdaniem zbyt restrykcyjnie wykładanych – istniejących de lege lata, przepisów. Ich propozycja może bowiem prowadzić do sankcjonowania działań zarządców w sytuacjach obiektywnie takiej odpowiedzialności nieuzasadniających.
Potrzebna szkoda
Co więcej, Opalski i Oplustil zdają się nie dostrzegać, że warunkiem odpowiedzialności odszkodowawczej jest szkoda, która ma w odniesieniu do zarządzających spółkami kapitałowymi podwójne znaczenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta