Bez projektu grozi rozbiórka
Zmieniły się zasady określające formę i zakres projektu budowlanego. Jeżeli inwestor nie zadba, by ten dokument je spełniał, to nie dostanie pozwolenia na rozpoczęcie robót
Inwestor planujący budowę domu, garażu czy innego obiektu na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac musi zdobyć wiele pozwoleń i dokumentów, bez których nie może przystąpić do robót.
Do najważniejszych należy projekt budowlany. Bez niego nie uzyska pozwolenia na budowę, a jeśli mimo to rozpocznie prace, to dopuści się samowoli budowlanej. W konsekwencji będzie musiał albo rozebrać obiekt, albo zapłacić opłatę legalizacyjną, która w przypadku domów jednorodzinnych wynosi 50 tys. zł.
Jeżeli inwestor nie chce narażać się na kosztowne konsekwencje, to przed rozpoczęciem prac musi dokładnie zapoznać się z wymaganiami, jakie powinien spełniać każdy projekt budowlany. Jest to ważne, od 29 kwietnia 2012 r. obowiązują bowiem nowe przepisy określające zakres i formę projektu budowlanego.
Decyzja w rękach inwestora
Zgodnie z art. 34 ust. 3 prawa budowlanego projekt budowlany jest dokumentem, który dokładnie określa zagospodarowanie działki lub terenu oraz wygląd i konstrukcję budynku.
W zależności od potrzeb projekt powinien zawierać także oświadczenia właściwych jednostek o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta