Po odwołaniu z urlopu trzeba się rozliczyć z podwładnym
Gdy pracownik musi przesunąć swój wypoczynek z uwagi na potrzeby szefa, ma prawo do zwrotu tych wydatków, które poczynił w bezpośrednim związku z planowanym wolnym, jeśli nie może ich odzyskać
Decyzja o wezwaniu pracownika z urlopu do pracy bądź zmiana jego planów wypoczynkowych może okazać się kosztowna. Firma musi mu bowiem oddać wydatki bezpośrednio związane z przerwaniem lub odwołaniem z wakacji. Dla celów właściwego oszacowania wysokości zwrotu potrzebne są rachunki (faktury) dokumentujące poniesione przez podwładnego nakłady.
W razie ich braku część ekspertów dopuszcza możliwość zastosowania reguł obowiązujących przy liczeniu należności wypłacanych za podróże służbowe. Jednak nie sankcjonują tego żadne regulacje prawne.
Kiedy można zawrócić
Instytucję odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego przewidziano w art. 167 kodeksu pracy. Jest to możliwe wyłącznie w razie:
- zajścia okoliczności nieprzewidzianych w momencie rozpoczynania urlopu,
- niezbędnej obecności zatrudnionego w zakładzie pracy.
W myśl tej regulacji przerwany na polecenie szefa wypoczynek daje podwładnemu prawo do zwrotu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z wolnego. To tyle jeśli chodzi o przepisy. Nic więcej w nich nie zapisano. Ustawodawca nie odniósł się w żaden sposób do szeregu praktycznych problemów mogących się pojawić na tej płaszczyźnie.
Nie wskazał choćby tego, w jakiej formie powinno nastąpić zawezwanie pracownika z wakacji do pracy, co konkretnie je uzasadnia ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta