Kiedy prezes firmy zapłaci grzywnę za złe traktowanie załogi
Za naruszenie praw podwładnych może odpowiadać pracodawca lub upoważniona przez niego osoba. A lista wykroczeń, które mogą kosztować nawet 30 tysięcy zł, jest długa
Agnieszka Szczodra-Hajduk
Anna Nowina-Witkowska
W zależności od rodzaju naruszenia za uchybienia przeciwko prawom pracownika odpowiadają różne osoby.
Kto obciążony
Przykładowo za te określone w:
- art. 281 k.p. odpowiada pracodawca lub inny podmiot działający w jego imieniu,
- art. 282 k.p. – osoba zobowiązana do dokonywania czynności w nim określonych,
- art. 283 k.p. – osoba odpowiedzialna za stan bezpieczeństwa i higieny pracy lub kierująca pracownikami lub innymi osobami fizycznymi.
Aby więc ustalić obciążonego za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, trzeba analizować akty wewnętrzne regulujące podział kompetencji w firmie. Niewątpliwie największe znaczenie należy przypisać odpowiedzialności „pracodawcy” lub „osobie działającej w jego imieniu” przewidzianej w art. 281 k.p.
Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają pracowników. W jednostce organizacyjnej czynności z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający nią albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 3 i art. 31 k.p.).
W spółkach, w których występują organy kolegialne, czynności z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy podejmuje zarząd.
Winny członek zarządu
Odpowiedzialność za wykroczenia ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta