Jak ustalić wysokość VAT, zanim wykonawcy złożą oferty
Jeśli zamawiający we wniosku o interpretację wskaże, że to na nim będzie ciążył obowiązek uiszczenia VAT, to izba skarbowa powinna odpowiedzieć, jaka stawka podatku obowiązuje dla danej usługi lub towaru
To na wykonawcy startującym w przetargu spoczywa obowiązek wskazania stawki VAT dla przedmiotu zamówienia. Żaden przepis ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm. – dalej PZP) nie wymaga bowiem, aby określił ją zamawiający w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Z określeniem przez oferenta stawki VAT wiążą się dość istotne konsekwencje. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego VAT ma bowiem charakter cenotwórczy. Jest on więc składnikiem ceny, czyli wpływa na jej wysokość. Jeżeli więc stawka VAT zostanie wskazana błędnie, to również cena będzie nieprawidłowa.
W takiej sytuacji należy ofertę odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 PZP jako zawierającą błąd w obliczeniu ceny. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 20 października 2011 r. (III CZP 52/11). Tylko w jaki sposób wykonawca ma się dowiedzieć, jakie stawki VAT są prawidłowe?
Przykład
Postępowanie dotyczy zamówienia na realizację różnych zadań: przebudowę istniejącego obiektu oraz dodatkowo wykonanie określonej instalacji.
Wykonawca X składa ofertę, wskazując dla całego przedmiotu zamówienia jednolitą stawkę VAT: 23 proc. Analizując złożone oferty, zamawiający dochodzi do wniosku, że w tym zamówieniu powinny znaleźć
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta