Bezpieczna inwestycja w pensjonat
Chcesz kupić hotelik nad morzem. Czy wiesz, kiedy odpowiadasz za długi byłego właściciela? Jak sprawdzić, za jakie?
Dostaję ofertę: za kilka milionów złotych pensjonat, który działa, przyjmuje gości. Czy kupić w takim przypadku samą nieruchomość, w której działa hotelik, czy firmę?
Magdalena Zienkiewicz: Nabywca ma do wyboru kilka form prawnych nabycia pensjonatu. Może np. kupić samą nieruchomość i np. ruchomości (wyposażenie) znajdujące się w pensjonacie. Przedmiotem nabycia może być też przedsiębiorstwo, na które składałyby się nieruchomości, ruchomości, prawa z umów związanych z prowadzeniem pensjonatu, nazwa przedsiębiorstwa oraz pracownicy.
Nabywca może również wejść w posiadanie pensjonatu poprzez nabycie udziałów w spółce, która jest jego właścicielem. W takim przypadku zmienia się jedynie struktura udziałowa spółki, a właściciel pensjonatu pozostaje ten sam, czyli spółka.
Z każdą z tych form wiąże się inny zakres odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania związane z prowadzonym pensjonatem oraz inne skutki podatkowe. W praktyce to aspekty podatkowe często decydują o wyborze formy nabycia.
W jakich sytuacjach taka inwestycja może okazać się ryzykowna? Co sprawdzać?
Zwykle sprawdza się w badaniu prawnym czy przedsiębiorstwo, czy udziały w spółce zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta