Leasingodawcy trzeba płacić więcej, a koszty nie rosną
Rata kapitałowa leasingu finansowego nie jest kosztem. Zasada ta obejmuje również tę jej część, która wynika z faktu, że jest ona indeksowana w walucie obcej, a jej kurs wzrósł
Tak orzekł WSA w Warszawie 5 czerwca 2012 r. (III SA/Wa 2640/11).
Spółka zawiera umowy leasingu indeksowanego, w których wartość początkowa przedmiotów umowy ustalona jest jako wartość w walucie obcej. Dla celów ewidencji środków trwałych konieczne jest ustalenie ich równowartości w złotych.
W związku z tym podatnik zadał ministrowi finansów pytanie: czy nadwyżka równowartości w złotych części kapitałowej opłaty leasingowej obliczonej według kursu bieżącego ponad wartość będącą spłatą wartości początkowej według kursu historycznego (który był podstawą do obliczenia wartości początkowej przedmiotu leasingu wykazanej w ewidencji środków trwałych spółki) jest kosztem uzyskania przychodów?
Zdaniem spółki ta nadwyżka jest kosztem, gdyż zgodnie z art. 17f ust. 1 oraz 17a ust. 7 ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta