Gdy spółka potrzebuje pieniędzy
Poprzez emisję obligacji emitent uzyskuje pieniądze, które służą mu do realizacji określonego celu
Jedną z form finansowania działalności gospodarczej jest emisja obligacji. Zgodnie z ustawą o obligacjach, obligacja jest papierem wartościowym, emitowanym przez uprawniony podmiot, który staje się dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązany jest wobec niego do spełnienia określonego świadczenia, w tym do zwrotu pożyczonej kwoty.
Można to zobrazować jako zaciągnięcie długu przez emitenta wobec właściciela obligacji, na określony czas, z obowiązkiem spłacenia długu i ewentualnie dokonania innych świadczeń. Wynagrodzeniem dla właściciela obligacji (obligatariusza) za pożyczone pieniądze może być oprocentowanie, dyskonto przy sprzedaży obligacji.
Nie każdy może
Obligacje mogą emitować w szczególności przedsiębiorcy posiadający osobowość prawną (dodatkowo spółka komandytowo-akcyjna), oznaczone instytucje finansowe, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty wskazane w ustawach szczególnych.
Decyzja co do emisji powinna być poprzedzona analizą rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta