Do tworzenia harmonogramów zmusza nie etat, a system
Podobnie jak pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, tak i niepełnoetatowiec może pracować bez grafiku. Jego dni i godziny pracy oraz dni wolne trzeba jednak określić w przepisach wewnątrzzakładowych lub w treści umowy
Konieczność tworzenia grafików dla osób zatrudnionych na część etatu jest ściśle uzależniona od przyjętego systemu i rozkładu czasu pracy. Jeśli pracownik ma być zatrudniony w systemie podstawowym, a rozkład jego czasu pracy będzie regularny i został określony w regulaminie pracy, zakładowym układzie zbiorowym pracy (zuzp) lub w treści umowy, nie wystąpi konieczność tworzenia grafików.
Dotyczy to m.in. pracowników zatrudnionych na 1/2 czy 3/4 etatu, którzy pracują regularnie od poniedziałku do piątku po cztery lub sześć godzin na dobę. Nie ma potrzeby tworzenia dla nich indywidualnych grafików, gdyż godziny i dni pracy oraz dni wolne od obowiązków można określić z góry w ogólny sposób.
W tym przypadku jedyną różnicą między pracownikiem zatrudnionym na cały etat a niepełnoetatowcem jest liczba godzin pracy w dobie, którą trzeba zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W tych okolicznościach liczba dni pracy jest bowiem wartością stałą niezależnie od obowiązującego pracownika wymiaru etatu.
Ustalony plan albo związane ręce
System podstawowy w połączeniu z rozkładem czasu pracy przewidującym stałe dni i godziny pracy powoduje jednak, że pracodawca nie ma żadnej elastyczności w planowaniu czasu pracy. Każdy przypadek zwiększonego zapotrzebowania na pracę skutkuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta