Przedsiębiorca może poprawić sąd
Świadkowi należy odczytać protokół z jego zeznaniami, a on ma prawo je sprostować i uzupełnić. Stronie lub jej pełnomocnikowi też wolno żądać sprostowania tego dokumentu
zZdarza się, że w protokole nie znajdują się stwierdzenia, które padły z ust świadka przesłuchiwanego w czasie rozprawy albo zapisane są inaczej, niż były w rzeczywistości wypowiedziane. Niektóre z nich są na tyle istotne, że powinny zostać poprawione.
W jednej ze spraw gospodarczych pełnomocnik firmy sprzeciwił się wnioskowi drugiej strony o sprostowanie protokołu w części zeznań świadków. Argumentował, że strona nie miała prawa wnosić o sprostowanie w tym zakresie. Jego zdaniem takie prawo ma wyłącznie świadek.
Nie ma uzasadnienia dla takiego ograniczenia. Strona też ma prawo domagać się sprostowania protokołu, jeśli są podstawy. Warto o tym wiedzieć, aby skutecznie bronić swoich praw w sądzie, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca występuje przed sądem samodzielnie, bez radcy prawnego lub adwokata.
Prawo sobie…
Zgodnie z art. 273 § 1 kodeksu postępowania cywilnego zeznanie świadka po zapisaniu do protokołu powinno mu być odczytane i stosownie do okoliczności na podstawie jego uwag uzupełnione i sprostowane bezpośrednio po odczytaniu mu protokołu. Wzmianka, że odczytanie miało miejsce, powinna być w protokole.
… a praktyka sobie
W praktyce sądy z reguły nie odczytują świadkom ich zeznań. Dopuszczają jednak prostowanie zeznań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta