Pozwany pracodawca musi być właściwie reprezentowany
W imieniu szefa na rozprawie może wystąpić jego pracownik lub prawnik. Koszty wywołane jego niesumiennością obciążą jednak firmę
Zgodnie z art. 470 kodeksu postępowania cywilnego jeśli sąd podejmie czynności wyjaśniające lub zarządzi osobiste stawiennictwo na rozprawę, pozwany powinien być reprezentowany przez osobę znającą stan faktyczny sprawy i uprawnioną do zawarcia ugody. Przepis ten to jeden z przejawów odrębności procedury w kwestiach pracowniczych zarówno w stosunku do pozostałych regulacji zawartych w tytule VII k.p.c., jak i do postępowania zwyczajnego. Przy czym w świetle art. 4777 k.p.c. nie stosuje się go, gdy stroną pozwaną jest pracownik.
Przykład
Pracodawca wniósł przeciwko pani Ninie pozew o odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie przez nią angażu ze skutkiem natychmiastowym.
Koleżanka poradziła jej, że jeżeli zamierza ustanowić pełnomocnika, musi być on uprawniony do zawarcia w jej imieniu ewentualnej ugody z byłym szefem.
To niewłaściwy pogląd. Taki obowiązek dotyczy tylko sytuacji, kiedy to pracodawca występuje w charakterze pozwanego, a nie jak w tym wypadku powoda.
Czynności wyjaśniające mają na celu: usunięcie braków formalnych pism procesowych, w tym przede wszystkim sprecyzowanie zgłoszonych roszczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta