O czym należy pamiętać przy remoncie zabytkowego lokalu
O czym należy pamiętać przy remoncie zabytkowego lokaluinwestycje | Biuro lub punkt usługowy w starej kamienicy ma swój niepowtarzalny klimat. Jednak przy ich adaptacji trzeba liczyć się z ograniczeniami, także tymi o charakterze budowlanym
Zabytkowych budynków w centrach miast nie brakuje. I nie jeden przedsiębiorca w takim miejscu chciałby mieć swoją siedzibę. Często jednak zanim tam się wprowadzi, musi przeprowadzić remont.
Wymaga to załatwienia wielu formalności. Jest ich więcej niż w wypadku współczesnych budynków. Nie zawsze inwestor będzie miał swobodę wyboru materiałów lub kolorystyki, szczególnie wtedy, gdy będzie chciał ingerować w zewnętrzny wygląd obiektu.
Pod ochroną
Przepisy przewidują różnego typu ochronę zabytków. I tak budynek może zostać wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Może jednak też znajdować się na obszarze, dla którego ustanowiono ochronę konserwatorską. W tym ostatnim wypadku ochrona obejmuje nie tylko jeden budynek, ale wiele nieruchomości, ulic, które tworzą pewien układ urbanistyczny. Objęty jest nią np. rynek Starego Miasta w Warszawie albo warszawska Sadyba. Są też w Polsce całe miejscowości objęte tego typu ochroną konserwatorską.
Decyzję w sprawie ustanowienia jednego z rodzajów ochrony podejmuje wojewódzki konserwator. Nie ma przy tym znaczenia, czy dla danego terenu jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też go nie ma.
Budynek może być również wpisany do tzw. gminnej ewidencji zabytków (w praktyce wiele gmin ich jeszcze nie ma). Wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta