Kiedy dzieło sztuki można sprzedać ze zwolnieniem z podatku
Kupiony przez firmę obraz po pół roku będzie towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT, nawet gdy przez ten czas wisiał w muzeum, a nie w gabinecie prezesa
- Firma jest właścicielem obrazów, które zostały kupione bez VAT (na rachunek). Obrazy znajdują się w siedzibie zarządu i są użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, tj. są elementem wyposażenia pomieszczeń (wiszą na ścianach i są eksponowane na meblach). Jaką stawką VAT należałoby opodatkować sprzedaż takich obrazów? – pyta czytelnik.
W art. 43 ustawy o VAT ustawodawca wskazał określone czynności jako zwolnione z VAT. Ustęp 1 pkt 2 tego artykułu mówi, że dostawa towarów używanych jest zwolniona od podatku. Warunkiem jest, aby w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Trzeba poczekać co najmniej pół roku
Ustawa o VAT definiuje towary używane jako ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta