Przekazanie zysku w formie rzeczowej nie rodzi skutków w CIT
Wypłata dywidendy rzeczowej jest neutralna na gruncie ustawy o CIT, nie powodując powstania przychodu dla przekazującej ją spółki
Tak orzekł WSA w Gliwicach 20 czerwca 2012 r. (I SA/Gl 1170/11 i I SA Gl 1171/11).
Wyjaśnił, że tak samo będzie w sytuacji realizacji uchwały o wypłacie dywidendy pieniężnej w drodze świadczenia o charakterze niepieniężnym.
Zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o przeznaczeniu części zysku na dywidendę, która będzie zrealizowana w formie pieniężnej i rzeczowej w drodze świadczenia o charakterze niepieniężnym oraz umowy o zwolnienie z długu. Spółka złożyła wniosek o interpretację, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej powoduje powstanie przychodu w CIT. Ponadto zapytała, czy podlega opodatkowaniu CIT realizacja uchwały poprzez świadczenie w miejsce wykonania oraz zwolnienie z długu poprzez przeniesienie prawa do akcji na akcjonariusza.
Zdaniem spółki wszystkie rozwiązania powinny być neutralne podatkowo. Przepisy ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych nie określają formy wypłaty dywidendy, natomiast doktryna jest zgodna co do możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta