Na co może sobie pozwolić najemca, a na co wynajmujący?
Wynajmując mieszkanie na kilka czy kilkanaście dni, nie trzeba podpisywać umowy. Najemcy nie wolno też obciążać np. kosztami naprawy zmywarki, gdy ta się popsuje
Czy wynajmując mieszkanie na krótko, np. na kilka tygodni w czasie wakacji, trzeba zawsze podpisywać umowę najmu?
Weronika Juszczyk: Jeżeli lokal mieszkalny służy celom podobnym do pomieszczeń w hotelach czy pensjonatach, można uznać, że takie korzystanie z niego nie będzie podlegać przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Zatem do typowego najmu krótkotrwałego zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego, który nie przewiduje rozgraniczenia najmu długotrwałego od krótkotrwałego.
Zgodnie z art. 660 kodeksu cywilnego zachowanie formy pisemnej jest wymagane dla umów najmu zawieranych na okres dłuższy niż rok. Przy najmie krótkoterminowym teoretycznie wystarczy więc forma ustna umowy. Polecam jednak stosowanie formy pisemnej. To ułatwi, w przypadku ewentualnego sporu z najemcą, ustalenie jego zobowiązań wynikających z najmu.
Co powinno się znaleźć w dobrej umowie najmu? Jakie zapisy są kluczowe z punktu widzenia i wynajmującego, i najemcy?
Umowa najmu powinna przede wszystkim zawierać datę i miejsce jej zawarcia, oznaczenie stron, określenie przedmiotu najmu, czasu trwania umowy oraz wysokość uzgodnionego czynszu i sposób jego płatności. Przy czym najkorzystniejsze dla wynajmującego jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta