Jedyną szansą na uratowanie majątku jest odpowiedni program naprawczy
Plan restrukturyzacji powinien zapewniać przywrócenie przedsiębiorcy zdolności do konkurowania na rynku. Musi ona być trwała, czyli w odpowiednim czasie zagwarantować osiąganie zysków z działalności
Zgodnie z art. 21 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175 poz., 1361 ze zm.; dalej puin) przedsiębiorca jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.
Kto musi złożyć
Oznacza to, że wniosek taki powinien być złożony w momencie gdy przedsiębiorca, tj. każdy wspólnik uprawniony do reprezentacji spółki osobowej; członek zarządu spółki kapitałowej; prokurent; likwidator spółki w likwidacji stwierdzi, że przedsiębiorca jest niewypłacalny, tj. nie jest w stanie wypełniać swoich zobowiązań, w szczególności, gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań przekracza trzy miesiące, a suma niewykonanych zobowiązań przekracza 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.
Może to mieć miejsce również wówczas, gdy zobowiązania przedsiębiorcy przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy wykonuje zobowiązania na bieżąco.
Co zrobi sąd
Sąd może oddalić wniosek o zgłoszenie upadłości, jeżeli powyższe warunki nie zostaną spełnione. Nie zrobi tego jednak, jeżeli niewykonanie zobowiązań przez przedsiębiorcę ma charakter trwały lub oddalenie wniosku mogłoby pokrzywdzić wierzycieli....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta