Hipersoniczny wyścig zbrojeń
O superszybkim pocisku, który zaskoczyłby przeciwnika, marzą Amerykanie. A Rosja i Indie już mają...
Amerykańscy wojskowi chcieli się pochwalić pociskiem , który osiąga prędkość hiperdźwiękową – ponad pięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku. Ale próba pojazdu X-51A WaveRider, jaką przeprowadzili nieco ponad dziesięć dni temu w Naval Warfare Air Center w Kalifornii, nie powiodła się. Konstruktorzy chcieli zademonstrować zdolność pocisku do osiągnięcia prędkości sześć razy przewyższającej prędkość dźwięku (Mach 6).
Wyścig konstruktorów z USA, Rosji, Indii i Chin trwa już kilka lat. Wszyscy osiągnęli znaczny postęp w pracach nad maszynami latającymi z prędkością hipersoniczną, znacznie przekraczającą prędkość dźwięku.
Do fiaska próby amerykańskiego pocisku przyczyniły się problemy z systemem sterowania. Lot, który miał trwać 5 minut, zakończył się po kilkunastu sekundach i superrakieta wpadła do Oceanu Spokojnego. Przyczyną – według oświadczenia Air Force Research Laboratory – było uszkodzenie sterów. Prawdopodobnie zawiódł system odrzucania dodatkowego silnika rakietowego, niezbędnego dla nadania pociskowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta