Nie działa państwo, działa kamera
Gdy obywatele tracą zaufanie do instytucji państwa, ratunkiem stają się dziennikarze i programy interwencyjne
Kiedy zawodzą instytucje państwa, urzędnicy rzucają obywatelowi kolejne kłody pod nogi, a prawo zmienia się tak szybko, że nawet prawnicy zaczynają gubić się w gąszczu coraz mniej zrozumiałych przepisów, zwykły szary obywatel ma prawo czuć się zagubiony.
Będąc bezsilnym, zagubionym i często niesprawiedliwie potraktowanym czy to przez sąd, prokuraturę czy przez burmistrza, wójta, dyrektora państwowej firmy, lokalnego komendanta policji, szuka pomocy u dziennikarzy. A że nasze państwo często nie działa dobrze, dziennikarze i media mają pełne ręce roboty. Dotyczy to zwłaszcza programów interwencyjnych, które specjalizują się w opisywaniu jednostkowych ludzkich historii z życia wziętych. I mimo że takich programów jest całkiem sporo (każda stacja telewizyjna ma swój, niektóre nawet po kilka), to żaden na brak tematów nie narzeka.
Nagłośnić sprawę
– Programy interwencyjne są przykładem, że media potrafią spełniać swoją misję. Dają szansę, aby sprawy ludzi bezprawnie zrujnowanych przez państwo, bezpodstawnie oskarżonych, niesłusznie skazanych ujrzały światło dzienne, a urzędnicy, którzy do tego doprowadzili, zostali publicznie napiętnowani – mówi „Rz" Marcin Kołodziejczyk, jeden z założycieli i liderów ruchu społecznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta