Szpitalne problemy z dodatkami z tytułu zmianowości
Przepisy wewnętrzne wielu placówek leczniczych zachowały zapisy dotyczące dodatkowych składników pensji dla pracujących na zmiany. Skutkiem tego jest obowiązek ich wypłaty w sytuacjach, w których obecne regulacje tego nie wymagają
- W zbiorowym układzie pracy obowiązującym w szpitalu, w którym pracuję, jest zapis, że pracownikom wykonującym zawód medyczny przysługuje dodatek z tytułu zmianowej organizacji czasu pracy, jeśli praca była wykonywana w porze nocnej (dodatek 65 proc.) lub w porze dziennej w sobotę, niedzielę lub święto (dodatek 45 proc.). Czy w związku z taką regulacją, dodatek za pracę w sobotę należy się nawet wtedy, gdy praca w tym dniu była zaplanowana w harmonogramie czasu pracy? – pyta czytelnik.
W układach zbiorowych pracy wielu szpitali jest zapis, że pracownikom medycznym zatrudnionym w zmianowej organizacji czasu pracy przysługuje dodatek z tytułu zmianowości za pracę wykonywaną w porze nocnej, soboty, niedziele i święta.
Równie powszechna jest adnotacja, zgodnie z którą taki dodatek przysługuje za pracę w porze nocnej, niedziele, święta oraz dni wolne od pracy. Takie zapisy dają pracownikom szpitali dużo większe uprawnienia niż te, które wynikają z ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Często nie zdają sobie z tego sprawy ani pracownicy ani dyrektorzy szpitali.
Co mówi ustawa
Zgodnie z obowiązującą ustawą o działalności leczniczej pracownikom wykonującym zawód medyczny (lekarzom i pielęgniarkom), zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta