Koniec z zaniżaniem dochodów przez biura podróży
Organizatorzy turystyki będą musieli składać marszałkowi województwa co kwartał aktualne sprawozdanie finansowe – zapowiada wiceminister sportu i turystyki w rozmowie z Katarzyną Wójcik-Adamską
Rz: Niedawno wróciła pani z urlopu. Czy skorzystała pani z oferty któregoś z biur podróży?
Katarzyna Sobierajska: Nie. Najbardziej lubię wypoczywać nad polskim morzem. Taki wyjazd organizuję samodzielnie.
A zatem pani wybór nie był podyktowany strachem przed upadłością biura podróży. Czy w branży turystycznej upadłości są częstsze niż w innych?
Od 1999 roku do dziś odnotowaliśmy nie więcej niż 47 przypadków uruchamiania środków finansowych z zabezpieczeń. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w centralnej ewidencji organizatorów turystyki było w tym czasie zarejestrowanych prawie 8 tys. podmiotów. Upadło więc około 0,6 proc. wszystkich organizatorów turystyki.
Raport KUKE informujący o upadłościach wskazuje na to, że w innych branżach bankructwa są częstsze. Klienci biur podróży są też, w przeciwieństwie do innych, zabezpieczeni przed upadłościami organizatorów wycieczek.
Zabezpieczenia te nie są jednak wystarczające. Eksperci podkreślają, że Polska nie w pełni wdrożyła unijną dyrektywę o podróżach i wycieczkach turystycznych, która gwarantuje klientom upadłego biura całkowity zwrot wpłaconych kwot. Podnoszą też, że polscy turyści za długo muszą czekać na zwrot, bo aż półtora roku.
Nie mogę się z tym zgodzić....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta