Jak zalegalizować samowolę budowlaną
Przedsiębiorca, który wybudował sklep, czy zakład usługowy i nie dopełnił formalności budowlanych, może zmienić sytuację prawną swoich budynków. Będzie go to jednak sporo kosztować
Wniosek o legalizację razem z niezbędnymi dokumentami trzeba złożyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ten następnie sprawdza, czy budynek lub inny obiekt budowlany nie narusza przepisów, głównie chodzi o ustawę z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także przepisy techniczno – budowlane. Na przykład sprawdza czy budynek zachowuje odpowiednie odległości od granic działki etc.
Przedsiębiorca sam może ocenić swoje szanse na legalizację. W celu udowodnienia, że budynek nie narusza przepisów, trzeba bowiem dostarczyć zaświadczenie wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) o zgodności nielegalnego obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie dostanie się zaświadczenia, to sygnał, że z legalizacją można się pożegnać. Może to oznaczać, że przedsiębiorca wybudował punkt usługowy tam, gdzie można było tylko i wyłącznie stawiać domy jednorodzinne.
Wysoka opłata
Na obszarze, dla którego nie ma miejscowego planu, trzeba dostarczyć decyzję ustalającą warunki zabudowy.
Jeżeli przedsiębiorca miał komplet dokumentów i nadzór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta