Cenne doświadczenia
Polska w zakresie transformacji może dzielić się wiedzą płynącą nie tylko z teorii – uważa menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich
Czy demokracja przyjmie się i rozkwitnie na nowej ziemi? Pytanie to stało się palące, kiedy w ciągu ostatnich paru lat obalono szereg totalitarnych reżimów, a na świecie coraz głośniejszym echem rozbrzmiewa pragnienie wolności. Czego potrzeba, by wysiłki te uwieńczył sukces?
Polskie przemiany nie odbywały się w próżni. Kraj otrzymał ogromne wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej
Większość obserwatorów koncentruje się na politycznym aspekcie demokratyzacji. Jest on bez wątpienia ważny, jednak sukces będzie w znacznym stopniu zależał również od zdolności nowych rządów do przekształcenia gospodarki, zdefiniowania na nowo roli państwa i zapewnienia ludności swoich krajów lepszego bytu.
Polska znajduje się na tej ścieżce od 20 lat. Dla krajów aspirujących do demokracji jest źródłem inspiracji i zachęty. Przykładem pomyślnych przemian politycznych połączonych z przejściem od stanu bliskiego bankructwu do kwitnącej i prężnej gospodarki.
Oczywiście każdy kraj jest wyjątkowy. Polska zawdzięcza sukces swojej transformacji przede wszystkim ludziom: tym, którzy sterowali tym procesem, ale też wszystkim Polakom, którzy zjednoczyli się, odrzucając przeszłość, i wykazali się niezwykłą determinacją oraz konsekwencją w realizacji zmian.
To prawda, że Polska miała wiele silnych stron, na których mogła się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta