Nieuczciwy dłużnik to większe szanse wierzyciela na odzyskanie pieniędzy
Przedsiębiorca ma prawo domagać się uznania umowy sprzedaży czy darowizny za bezskuteczną, jeśli w jej wyniku miałby zostać pokrzywdzony
Wierzyciel będący przedsiębiorcą, może uznać każdą czynność podjętą przez jego dłużnika za bezskuteczną. Wystarczy, że w jej wyniku zagrożone będzie spełnienie przez dłużnika ciążących na nim zobowiązań. Możliwość taką dają przedsiębiorcom przepisy kodeksu cywilnego dotyczące skargi pauliańskiej (art. 527 i następne).
Zapewniają one wierzycielom ochronę przed skutkami niewypłacalności dłużnika. Skarga pauliańska jest stosowana wtedy, gdy dłużnik swoim nielojalnym zachowaniem względem wierzyciela utrudnia skierowaną przeciwko niemu egzekucję w ten sposób, że doprowadził się do niewypłacalności lub będąc już niewypłacalnym – tylko ten stan powiększył.
Działania w celu pokrzywdzenia
Dłużnik przez swą czynność musi spowodować taki stan, w którym przysługująca przedsiębiorcy należność nie może być zrealizowana i – co więcej – jej zrealizowanie w przyszłości również jest wątpliwe. Dłużnik powinien zatem zdawać sobie sprawę z tego, że jego czynność może spowodować niemożliwość zaspokojenia przedsiębiorcy. Jednak to przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że dłużnik działał w celu jego pokrzywdzenia.
W praktyce wygląda to tak, że korzysta się z domniemania faktycznego opartego na tym, że dłużnik znał skutek dokonywanej czynności dla jego majątku, czyli zdawał sobie sprawę, że wartość jego majątku zostanie obniżona. To ustalenie pozwany dłużnik może jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta