Emerytura lub renta uwolni od składek
W większości przypadków prawo do świadczenia emerytalno-rentowego nie ma znaczenia, jeśli chodzi obowiązek ponoszenia opłat na ZUS. Na ulgi można liczyć pracując na zlecenie lub prowadząc własny biznes
Uprawnienia do emerytury i renty nie wpływają na obowiązek ubezpieczeń społecznych, gdy świadczeniobiorca podejmuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej. Zarówno stosunek pracy, jak i umowa zlecenia (czy inna o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Prawo do świadczenia emerytalno-rentowego może natomiast wpływać na obowiązek ubezpieczeń w przypadku, gdy uprawniony do niego zaczyna prowadzić pozarolniczą działalność lub wtedy, gdy równocześnie pracuje na podstawie umowy o pracę i zlecenia.
Nie ma przy tym znaczenia, czy świadczenie to przysługuje z polskiego, czy zagranicznego systemu ubezpieczenia bądź zaopatrzenia społecznego. Ale o ile pojęcie emerytury i wynikających z jej posiadania przywilejów jest łatwe do ustalenia, to często już prawo do renty sprawia trudności. Nie każde bowiem świadczenie zwane rentą jest rentą w rozumieniu przepisów regulujących obowiązek ubezpieczeń.
Jedno miano, kilka znaczeń
Za rentę należy rozumieć wyłącznie świadczenie pieniężne z systemu ubezpieczenia społecznego – realizowanego w naszym kraju przez ZUS i KRUS – bądź zaopatrzenia emerytalnego (np. żołnierzy zawodowych czy funkcjonariuszy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta