Przerwa w chorobie czy zwolnieniu – to bardzo istotne
Jeśli między niezdolnością do pracy nie ma pauzy, cały ten okres wchodzi w ten sam okres zasiłkowy. Gdy wystąpi choć jednodniowa przerwa, zaczyna mieć znaczenie powód kolejnych absencji
Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na rodzaj choroby będącej ich powodem, oraz okresy zrównane z okresami niezdolności do pracy. Są to sytuacje, kiedy wykonywanie pracy jest niemożliwe z trzech innych przyczyn:
- decyzji właściwego organu, wydanej na podstawie przepisów o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
ZAKAZ PRACY
Inspektor sanitarny może – w drodze decyzji administracyjnej z rygorem natychmiastowej wykonalności – nakazać osobie podejrzanej o zakażenie lub chorobę zakaźną powstrzymanie się od wykonywania prac lub przebywania w miejscach publicznych (art. 33 ust. 1 i 3 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; DzU nr 234, poz. 1570 ze zm.).
W razie rozpoznania zakażenia lub zachorowania na chorobę zakaźną inspektor uprawniony jest również do nakazania poddania się leczeniu, hospitalizacji, izolacji czy kwarantannie).
- przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego lub w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych oraz
- poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta