Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiana udziałów budzi wątpliwości

25 września 2012 | Prawo i praktyka | Kamil Jastrzębski

Jeżeli do spółki kapitałowej zostaną wniesione udziały innej spółki, dzięki czemu podmiot obejmujący będzie miał w niej bezwzględną większość głosów, to taka operacja nie spowoduje powstania przychodu. Ale nie zawsze

Wymiana udziałów (akcji) jako jeden z instrumentów międzynarodowego planowania podatkowego to konstrukcja wprowadzona do polskiego prawa podatkowego w związku z implementacją przepisów dyrektywy 2009/133/WE (dalej: dyrektywa), pozwalająca nie opodatkowywać transakcji zbycia udziałów lub akcji na rzecz innej spółki kapitałowej posiadającej siedzibę w jednym z państw Unii Europejskiej (UE) lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Co do zasady, wymiana udziałów jest operacją polegającą na wniesieniu do spółki kapitałowej udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej w takiej liczbie, która spółce otrzymującej pozwoli objąć bezwzględną większość praw głosów w spółce, której udziały (akcje) są wnoszone. Tego rodzaju operacja nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym u podmiotów wymieniających się udziałami (akcjami). Jednak w praktyce brzmienie implementowanych przepisów Dyrektywy do polskich ustaw podatkowych, w odniesieniu do tego rodzaju transakcji może budzić wątpliwości podatników.

Zgodnie z definicją wskazaną w dyrektywie „wymiana udziałów oznacza czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosu w tej spółce lub posiadając taką większość praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9344

Wydanie: 9344

Spis treści
Zamów abonament