Kradzież auta lub naprawa powypadkowa nie zawsze jest kosztem
Przedsiębiorca, który nie wykupuje polisy autocasco, ryzykuje, że nie tylko nie otrzyma odszkodowania, ale także nie uwzględni straty w rozliczeniach firmy
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Taką samą regulację znajdziemy w art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT. W niektórych sytuacjach wykładnia tych przepisów sprawia podatnikom problemy.
Mam polisę, ale jej nie użyję
Zdarza się, że właściciel samochodu ma polisę autocasco, ale nie opłaca mu się z niej skorzystać. Czy wtedy koszty naprawy może zaliczyć do kosztów?
Przykład
Pan Krzysztof prowadzi firmę handlową. Załatwiając firmowe sprawy, podróżuje luksusowym samochodem o wartości 100 tys. zł. Pan Krzysztof wykupił polisę autocasco. Kiedy jednak zderzak jego samochodu został na parkingu porysowany przez nieznanego sprawcę, postanowił z niej nie korzystać. Uznał bowiem, że bardziej opłaca mu się zapłacić z własnej kieszeni za lakierowanie auta,
niż stracić znaczną część zniżki przy zakupie ubezpieczenia na kolejny rok.Czy w takiej sytuacji pan Krzysztof może zaliczyć fakturę za naprawę do kosztów uzyskania przychodów?
Z orzecznictwa wynika, że nie. Taką sytuację należy bowiem traktować tak samo, jakby podatnik nie miał
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta