Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciągłe zlecanie nadgodzin to mobbing

26 września 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Janowska Dorota Strzelec

Jeśli normą zaczynają być praktyki wymierzone przeciwko interesom pracownika, można to uznać za przemoc psychiczną. Chodzi tu również o regularne nakładanie dużej liczby obowiązków, wymuszających pracę nadliczbową

Powtarzające się w pracy stresujące sytuacje spowodowane rozpuszczaniem plotek, bezpodstawne oskarżenia czy delegowanie poniżających zadań to nie znak dzisiejszych czasów, ale przykłady przemocy psychicznej. Warto podać kilka przykładów na to, co należy uznać za naganne i zabronione, a co jest prawnie dopuszczalne.

Przykład

Szefowa w dziale handlowym podjęła decyzję o tym, że jeden z pracowników zespołu przenosi się do innego pokoju. Argumentowała, że w dziale jest zbyt wiele osób i wpływa to negatywnie na pracę zespołu. Po przeniesieniu podwładnego nie odpowiada na jego zapytania, a na zebraniach działowych uniemożliwia pracownikowi wypowiadanie się i ogranicza jego kontakt z kolegami.

To działanie może być zakwalifikowane jako mobbing, ponieważ samo zjawisko przemocy psychicznej ma wiele twarzy, w zależności od tego, w jakim celu jest stosowane. W przytoczonej sytuacji służy utrudnianiu komunikacji. Zachowania ze strony przełożonego niewątpliwie polegają na ograniczaniu swobody wypowiadania się i uniemożliwianiu kontaktu. Również unikanie przez zwierzchnika rozmów z podwładnym, ignorowanie czy izolowanie go od kolegów ma na celu pogorszenie komunikacji.

Prawo do krytyki

Podwładny ma obowiązek wykonywać swoją pracę z należytą starannością, co wynika zarówno z umowy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9345

Wydanie: 9345

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament