Czasem pensja należy się za samą gotowość do pracy
Pracownik nie traci prawa do poborów, jeśli nie może wykonywać obowiązków z powodu awarii maszyny. Chyba że przyczynił się do jej uszkodzenia
Zgodnie z art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę, którą wykonał. Wyjątkowo więc zatrudniony może zachować pensje, gdy pracy nie wykonuje. Taka możliwość istnieje m.in. w ramach przestoju.
Kodeks pracy nie definiuje tego pojęcia. Wyinterpretować je można korzystając z orzecznictwa i stanowiska doktryny. Można więc przyjąć, że przestojem jest nieplanowana, przejściowa, jednak nieograniczona czasowo przerwa w wykonywaniu pracy. Przyczynami technicznymi przestoju może być np. awaria maszyny, niedostarczenie na czas surowca albo odpowiedniego stroju lub powódź albo przerwa w dostawie prądu.
Z art. 81 § 1 k.p. wynika prawo zatrudnionego do zachowania zarobku za czas, w którym pozostawał w gotowości do świadczenia pracy, ale nie mógł jej wykonywać z przyczyn leżących po stronie pracodawcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta